Märta och Tova är 5,5 år och bästa kompisar. Märta och hennes småsyskon är döpta medan Tova och hennes lillasyster har haft namngivningsfest. Vi pratade med dem om deras upplevelser från de olika ceremonierna.
Varför döper man barn?
Märta: Man kommer ihåg Gud.
Tova: Man firar att man har fått bebis, det är nästan som bröllop för bebisar.
Vad var roligast när ditt syskon döptes/hade namnkalas?
Märta: Att min morbror Anders var där och jag fick en present efteråt och att det var kompisar där och vi kunde leka efteråt.
Tova: Jag kommer inte ihåg när Greta hade namnkalas, men när Märtas lillebror Gustaf döptes var det roligast när pappa spelade och sjöng och jag fick stå där med honom en stund.
Märta lägger till att hon såg kort från Gustafs dop nyligen och tycker att Tova var fin.
Vad var tråkigast med dopet?
Märta: Man fick stå så länge i kyrkan och hänga. Jag ville sitta ner bland publiken egentligen.
Tova: Det tråkigaste var när jag inte fick stå framme vid pappa först.
Kan du beskriva hur det gick till på ett dop som du har varit på?
Tova: När jag var på Hannes dop var det Annas mamma som döpte honom. Hon doppade Hannes i vatten. Hon berättade lite i en bok. Torsa och Maria (Hannes föräldrar) var väldigt fina. Det var utomhus och det blåste mycket så jag och Greta fick ha filt omkring oss. Greta och jag hade lika finklänningar.
Sen åt jag mycket kakor. Det var många människor som var där och tittade. Det var jättemycket stenar mellan gräsmattan och vattnet.
Märta: På Gustafs dop gick vi in i kyrkan först, jag höll mamma i handen. Innan vi gick in satt jag och ritade. Jag ville inte vara med på så mycket kort och mamma sa till mig då att jag kommer ångra mig efteråt om jag inte finns med på kort. Nu såg jag kort från dopet och blev ledsen när jag inte fanns med på så många.
Vi åt kantarellsoppa och korv med bröd. Björn spelade i kyrkan, en fin sång. Vi sprang runt och lekte och spelade piano.
Vad hade din lillebror/lillasyster på sig på dopet/namnkalaset?
Märta: Vit dopklänning med blått band.
Tova: Greta hade ingen dopklänning i alla fall, jag minns inte vad hon hade på sig.
Varför tror ni att man har vatten på barnets huvud vid ett dop?
Märta: Barnet kanske inte har duschat innan (gapskratt från båda tjejerna)
När hon samlat sig säger hon:
Man döper med vatten, annars har inte prästen något att göra.
Tova: Det är så man döper barn
Har du haft någon uppgift på ett dop?
Märta: Jag sjöng en låt som pappa lärt mig på Gustafs dop som heter ”Möt mig” Man kunde se det på film sen. På Arvids dop sjöng jag också, i min mikrofonbandspelare.
Tova: På Novas dop, som var hemma hos dom, sjöng jag och Saga ”Du ska inte tro det blir sommar”.
Var det något du velat göra på dopet som du inte fick?
Märta: Nej
Tova: På Hannes dop ville jag bada men det fick jag inte.